czwartek, Listopad 15, 2018
Home > Podatki > Czym są podatki?

Czym są podatki?

Czym są podatki?

Już od najmłodszych lat ciągle słyszy o podatkach. Rodzice narzekają na to, że są zbyt wysokie, w telewizji ciągle słyszy się o ich podnoszeniu, a Ty żyjesz w nieświadomości, dopóki nie nadchodzi moment, kiedy sam musisz po raz pierwszy za nie zapłacić.
Z wiekiem człowiek dowiaduje się, że opodatkowane jest właściwie wszystko i choć nie odczuwamy tego tak bardzo w życiu codziennym, raz na jakiś czas podatki dają nam się w kość. Jedzenie, sprzęty, gry a nawet dochody – wszystko opodatkowane! Czym jednak tak naprawdę są podatki?

Są to opłaty, które pobiera od ludzi państwo po to, by gromadzić niezbędny mu budżet do przeprowadzania koniecznych zmian. Pieniądze podatników wpływają do skarbu państwa, skąd wykorzystywane są później do rozwoju krajowych służb, na przykład: służb porządkowych czy służby zdrowia.

Podatki dzielą się zasadniczo na dwie grupy: na takie, które nakładane są na dochody ludzi (nazywane bezpośrednimi) oraz takie, które płacimy wszyscy od najmłodszych lat, nawet nie mając o tym pojęcia. Są to na przykład podatki VAT i akcyzy zwane podatkami pośrednimi. W różnych źródłach możemy znaleźć wiele typów podatków, z których każdy ogranicza się w praktyce do konieczności dodatkowego płacenia za coś.
Podatki pełnią różnorakie funkcje, których ideą jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania budżetu państwa. Za ich pomocą możliwe jest również sprawdzenie, czy procesy gospodarcze kraju przebiegają właściwie. Na podstawie zebranej wiedzy władze mogą podjąć odpowiednie kroki, by zmienić dotychczasowy system tak, by działał sprawnie.

8 myśli do “Czym są podatki?

  1. U nas płacenie podatków oznacza wielką karę, kultura podatkowa po prostu raczkuje, a przecież państwo w ogóle nie może istnieć bez wspólnego budżetu!

    1. Tak ale zauważ jak u nas łatwą ręką rząd wydaje te pieniądze na mnóstwo niepotrzebnych rzeczy… Jest coraz gorzej. A nie każdy chce żeby jego podatki szły na przykład na kościół.

  2. ja tam nie mam nic przeciwko płaceniu podatków i składek, bardzo proszę, rozumiem na czym to polega, ale np. wkurza mnie to, że nie mogę dostać się normalnie do pediatry z chorym dzieckiem, nie mam zapewnionej swobodnej opieki medycznej, muszę za to dodatkowo płacic mimo poniesionych składek. To absurd

    1. Bo niestety nasze podatki idą na zupełnie inne cele. Często rozwalają naszą wspólną kasę, a my nie możemy nic z tym zrobić. Szczególnie teraz, kiedy nastał czas PiSu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *