poniedziałek, Grudzień 17, 2018
Home > Podatki > Ewidencja przebiegu pojazdu – kto ją musi prowadzić? Cz. I

Ewidencja przebiegu pojazdu – kto ją musi prowadzić? Cz. I

ewidencja przebiegu pojazdu

Przedsiębiorcy, którzy używają swojego prywatnego samochodu w celach gospodarczych, mogą odliczyć część lub wszystkie koszty uzyskania przychodu. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki. Kto powinien ją prowadzić i jak to robić?

Kogo dotyczy obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dotyczy tych przedsiębiorców, którzy w celach służbowych wykorzystują swój prywatny samochód, czyli taki, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Jeśli samochodem szefa lub swoim samochodem w celach gospodarczych jeździ pracownik, również można odliczyć koszty uzyskania przychodu – oczywiście, jeśli prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu.

Obowiązek ewidencji przebiegu pojazdu Brak obowiązku ewidencji przebiegu pojazdu
Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy Gdy koszt eksploatacji prywatnego samochodu rozliczany jest w formie ryczałtu za jazdy lokalne
Samochody osobowe używane na podstawie umowy dzierżawy, najmu czy użyczenia Przedsiębiorca korzysta z samochodu na podstawie umowy leasingowej zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych
Samochody osobowe zastępcze Przedsiębiorca korzysta z samochodów ciężarowych
Prywatne samochody osobowe pracowników Gdy samochód osobowy włączony jest do ewidencji środków trwałych

 

Według ustawy o PIT koszty eksploatacji motocykli rozliczane są w taki sam sposób, jak w przypadku samochodów osobowych. Jeśli więc do pracy wykorzystywany jest motocykl, również należy prowadzić jego ewidencję przebiegu.

Stawki kilometrówki – jak obliczyć limity, według których rozlicza się koszty uzyskania przychodu?

Kilometrówkę obliczamy na podstawie faktycznego przebiegu, który mnożymy przez stawkę za 1 km przebiegu. Różnią się one w zależności od pojemności silnika użytkowanego samochodu:

  • Do 900 cm3 – 0,5214 zł
  • Powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł

Oraz w zależności od pojemności silnika użytkowanego motocykli i motorowerów:

  • Dla motocykli – 0,2302 zł
  • Dla motorowerów – 0,1382

W następnej części opisane zostaną zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów i warunki, jakie trzeba spełnić, by uzyskać zwrot kosztów przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *