PCB to skrót od angielskiego wyrażenia Printed Circuit Board, co tłumaczy się jako obwód drukowany. Płytki PCB wykonuje się z materiałów izolacyjnych pokrytych miedzianą folią przewodzącą ze ścieżkami przewodzącymi. Przygotowane płytki można łączyć z innymi komponentami poprzez przylutowanie.
Drukowane płytki umożliwiły wyprodukowanie urządzeń o kompaktowych rozmiarach. To dzięki obwodom drukowanym, sprzęty używane na co dzień, są wygodne w transporcie i praktyczne.
Współcześnie płytki PCB znajdują zastosowanie w urządzeniach wiążących się z wieloma dziedzinami ludzkiego życia. Służą do produkcji telefonów, komputerów, lamp, urządzeń służących do monitoringu i wielu, wielu innych. Bez tego elementu mało która gałąź gospodarki byłaby w stanie funkcjonować prawidłowo.
Oczywiście, płytka PCB powinna być idealnie dopasowana do pozostałych komponentów układu elektronicznego, z którym będzie się ją łączyć. To dlatego wielką popularnością cieszą się ostatnimi czasy płytki drukowane na zamówienie. Warszawa to jedno z wielu polskich miast, w których znaleźć można firmę zajmującą się produkcją płytek PCB.
Jak wygląda proces produkcji płytek PCB?
Produkowanie płytek PCB wiąże się z kilkoma etapami, na które składają się poszczególne operacje obróbkowe. Etapy te podzielić można na:
- etap obróbki mechanicznej,
- etap obróbki chemicznej,
- etap kontroli elektronicznej i optycznej.
Wiele polskich firm, takich jak firma MESSER, oferuje płytki PCB na zasadzie współpracy z zagranicznymi producentami. Pozwala to w wielkim stopniu obniżyć koszty ich produkcji.
Przedstawiony artykuł został napisany przy współpracy z firmą MESSER, oferującej profesjonalny montaż SMD, a także płytki PCB drukowane na zamówienie https://messer-smt.eu/.
Fot. Shutterstock