Finansowanie dla firm bez zdolności kredytowej
Jeżeli firma nie zarabia wystarczająco dużo, by samodzielnie finansować rozwój, jedynym rozwiązaniem wydaje się kredyt. Co jednak, jeśli z uwagi na niewielkie przychody bądź krótki staż działania nie posiada zdolności kredytowej? Podpowiadamy!
Alternatywa kredytu dla firm
Pierwszym zamiennikiem kredytu bankowego, jaki przychodzi do głowy, jest pożyczka. Niestety jako produkt oferowany przez instytucję pozabankową może wiązać się ze znacznie gorszymi warunkami – wysokim oprocentowaniem, niewspółmiernymi do pożyczonej kwoty odsetkami, nieatrakcyjnym czasem spłaty. Znacznie bezpieczniejszy, zdobywający coraz większą popularność jest faktoring bez baz BIK, KRD. Aby skorzystać z tej usługi, nie trzeba mieć zdolności kredytowej rozumianej w sposób bankowy. W zależności od rodzaju faktoringu liczą się wiarygodność i wypłacalność albo danej firmy, albo jej klientów.
Na czym polega faktoring bez baz BIK, KRD?
Klasyczny faktoring polega na odkupowaniu faktur od danej firmy (faktoranta) i bezzwłocznym wypłacaniu jej przez instytucję faktoringową (faktora) pełnej lub niepełnej kwoty wskazanej na fakturach. W drugim przypadku reszta pieniędzy zostaje przelana na konto firmy, gdy klienci wpłacą należności. Jest to doskonały sposób finansowania bieżących zobowiązań firmy, która wystawia faktury z długim terminem płatności. Jej klienci nie są pospieszani, a ona nie doświadcza braku płynności finansowej.
Istnieje też przeciwny rodzaj faktoringu – odwrotny – który przypomina kredyt w większym stopniu niż faktoring klasyczny. Tutaj bowiem firma zyskuje pieniądze jeszcze przed wykonaniem usług i wystawieniem faktur. Faktor nie płaci bezpośrednio jej, tylko dostawcy, dzięki czemu firma może zakupić produkty niezbędne do pracy i zwrócić faktorowi koszty w późniejszym terminie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW.pl.
Zdj. Shutterstock