Działanie i zastosowanie przesiewaczy zataczających – poznaj opinię specjalistów z firmy GKM Siebtechnik
Zastosowanie przesiewczy wibracyjnych jest bardzo szerokie – wykorzystuje się je w budownictwie, przemyśle, branży wydobywczej, spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i wielu innych. Jednak działanie tych urządzeń nie sprawdza się w przypadku każdego rodzaju materiałów. Wówczas konieczne jest zastosowanie przesiewaczy zataczających. Jakie zastosowanie znajdują przesiewacze rotacyjne i jaką przewagę dają nad przesiewaczami wibracyjnymi?
Jak działa przesiewacz zataczający?
Przesiewacze to urządzenia, które służą przede wszystkim do separowania poszczególnych frakcji i oddzielania z produktu cząsteczek niepożądanych. W zależności od wielkości konstrukcji i jej parametrów, mogą przesiewać duże i ciężkie produkty, np. bryły węgla czy żwir od kamieni, średniej wielkości ziarna, np. zboże czy drobnoziarniste i pylące produkty, np. proszki kosmetyczne. W każdym przypadku dla producenta przesiewaczy dużym wyzwaniem jest zaprojektowanie i skonstruowanie przesiewacza, który będzie wydajny, energooszczędny i którego sita nie będą się zapychać. Służą temu systemy samoczyszczące sita, a także regularna konserwacja sit.
Jednak w przypadku produktów sypkich i pylących, przesiewacze wibracyjne nie zdają egzaminu. Sita w nich zbyt szybko ulegają zapychaniu, a same urządzenia nie są odpowiednio skuteczne. Do separowania takiego materiału stosuje się przesiewacze zataczające, które w przeciwieństwie do urządzeń wibracyjnych, wprawiają sita w ruch trójwymiarowy, analogiczny do tego, w jaki wprawiali ruch sita poszukiwacze złota.
Przesiewacze zataczające do produktów sypkich
Ruchy rotacyjne oddziałujące na sita w przesiewaczach zataczających sprawiają, że sypki produkt jest frakcjonowany znacznie skuteczniej. Trójwymiarowe ruchy tym efektywniej oddzielają niepotrzebne cząsteczki, im bardziej przesuwają się one do zewnętrznej krawędzi sita. Skuteczność przesiewania w przesiewaczu zataczającym sięga 99%. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest także redukcja uszkodzeń cząsteczek delikatnych i wrażliwych na oddziaływanie mechaniczne. Dlatego po ten rodzaj urządzeń sięgają producenci produktów, których poszczególne ziarna łatwo ulegają kruszeniu czy pękaniu.
Ważnym aspektem z punktu widzenia użytkowników przesiewaczy zataczających jest również mniejsze ryzyko zapychania się sit w przypadku separacji produktów miałkich i pylących. Stosowanie tego rodzaju urządzenia zmniejsza ryzyko awarii i przestojów, jednocześnie zwiększając wydajność całego procesu produkcyjnego.
Fot. Shutterstock.