Dowiedz się, jak często należy czyścić klimatyzację i jak to robić, by nie uszkodzić urządzenia.
Czyszczenie klimatyzacji, jej odgrzybianie, konserwacja pozwalają nie tylko zwiększyć wydajność urządzenia, ale również obniżyć koszty eksploatacji. Troska o urządzenia zapewni nam ochronę przed chorobami, jakie wywołują drobnoustroje znajdujące się kanałach klimatyzacyjnych i samych klimatyzatorach.
Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji a ochrona zdrowia
W klimatyzacji i w kanałach klimatyzacyjnych zbierają się nieczystości, kurz, czyli roztocza, a także grzyby. Ponadto wilgotne środowisko sprzyja szybkiemu ich rozwojowi, a działanie klimatyzacji bardzo szybkiemu ich rozprzestrzenianiu. W klimatyzacji rozwijać się może także bardzo groźna dla zdrowia bakteria, legionella. Wywołuje ona trudne w leczeniu zapalenie płuc. Inne drobnoustroje mogą wywoływać bóle głowy, osłabienie, wysychanie śluzówek, zapalenia spojówek, zapalenia górnych dróg oddechowych oraz alergie.
Profesjonalne czyszczenie klimatyzacji
Kompleksowe czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji należy zlecać firmie specjalizującej się w instalacji i konserwacji tego typu urządzeń. Dzięki specjalistycznym środkom oraz akcesoriom firma wyczyści cały system klimatyzacji, również w tych miejscach, do których sami nie jesteśmy w stanie dotrzeć. Firmy takie mają także możliwości dokładnie odgrzybić klimatyzacji, np. poprzez ozonowanie.
Profesjonalne czyszczenie klimatyzacji opiera się także o udrażnianie skraplacza zewnętrznego, o ile klimatyzacja taki posiada. W skraplaczu zewnętrznym osiadają większe zanieczyszczenia, takie jak liście czy ptasie pióra, które zapychając ujście skraplacza zewnętrznego, obniżają wydajność urządzenia, a w dłuższej perspektywie czasu prowadzą do jego uszkodzenia.
Firmy zajmujące się konserwacją klimatyzacji przeprowadzają również przegląd techniczny urządzenia, udrażniają tacę ociekową, sprawdzają szczelność i inne parametry oraz uzupełniają czynnik chłodzący. Dzięki regularnie przeprowadzanym konserwacjom klimatyzacja ma dłuższą żywotność, zużywa mniej prądu, a jej praca jest bardziej efektywna. Profesjonalna konserwacja klimatyzacji powinna odbywać się raz na pół roku, w ostateczności raz w roku.
Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację?
Osoby i firmy korzystające z klimatyzacji powinny czyścić ją także we własnym zakresie raz w miesiącu. Przede wszystkim powinniśmy czyścić filtry, które znajdują się w czołowym panelu klimatyzatora. Dostęp do filtrów jest łatwy, a ich czyszczenie również nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Filtr z klimatyzatora możemy czyścić odkurzaczem lub przepłukać wodą, ewentualnie wodą z szarym mydłem. Do klimatyzatora wkładamy suchy filtr.
W niektórych klimatyzacjach znajdują się dodatkowe filtry, których zadaniem jest wstępne uzdatnianie powietrza – oczyszczanie go z wirusów, bakterii i alergenów. Tego typu filtry są jednorazowe i należy wymieniać je zgodnie z instrukcją producenta.
Należy także pamiętać, że klimatyzację powinno czyścić się bez względu na to, czy była użytkowana, czy nie. Również w wyłączonej długo klimatyzacji rozwijają się niebezpieczne dla naszego zdrowia drobnoustroje, dlatego przed ponownym uruchomieniem klimatyzacji powinniśmy ją dokładnie wyczyścić. Artykuł powstał z firmą montującą systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne Higienika.