Pompa próżniowa to urządzenie stosowane już od wielu lat, które umożliwia wytworzenie pożądanych przez branżę produkcyjną i ciężką specyficznych, trudnych do osiągnięcia przez inne urządzenia zjawisk magnetycznych, próżniowych czy kondensacyjnych, a także jonowych.
Jaka jest zasada działania pompy próżniowej? Przede wszystkim służy ona do odsysania wartościowych cieczy i gazów, ale też do filtrowania i odpowietrzania. W zależności od potrzeb, ale też specyfiki realizowanego procesu, pompy próżniowe możemy podzielić na te olejowe i bezolejowe. Spośród tych dwóch wariantów najczęściej wykorzystuje się modele olejowe, które nie tylko są niezwykle wydajne, ale też niezwykle łatwe w konserwacji, a także obsłudze.
Jakie jest zastosowanie pompy próżniowej?
Gdzie najczęściej stosowane są pompy próżniowe? Na przestrzeni wielu lat urządzenie to wygenerowało popyt w wielu branżach, spośród których branża motoryzacyjna wydaje się korzystać z zalet tej technologii najczęściej. Wsparcie układu hamulcowego, możliwość wytworzenia odpowiedniego podciśnienia w innych układach, a także prawidłowe działanie klimatyzacji – to tylko nieliczne ze sposobów, w jakich pompa próżniowa jest wykorzystywane w motoryzacji.
Pompy są także szeroko stosowane w branży spożywczej, przede wszystkim przy próżniowym pakowaniu produktów, a także w innych gałęziach produkcji, gdzie niezbędne jest realizowanie czynności z wykorzystaniem wysokiej temperatury.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM http://sprezarki-techem.com.pl/
Fot. Shutterstock