Niezależnie od tego czy mieszkamy w mieszkaniu w bloku czy kamienicy, czy też w domu jednorodzinnym, musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Na miesięczne wydatki mieszkańców składają się opłaty administracyjne, opłaty za media, wywóz śmieci itd. Należy doliczyć także do nich tak zwane opłaty eksploatacyjne, czyli wynikające z użytkowania domu i technologii w nich zastosowanych. Wiele osób obawia się, że takie opłaty zbytnio obciążą domowy budżet – szczególnie dotyczy to takich nowoczesnych technologii jak rekuperacja. Czy rzeczywiście wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest droga w utrzymaniu? Dziś wraz ze specjalistami z Centrum Rekuperacji postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Regularny serwis rekuperacji
Zdecydowanie warto wspomnieć o tym, że główny koszt rekuperacji stanowią koszty początkowe – zakup rekuperatora, elementów instalacji, a także wykonanie projektu i montażu wentylacji. Jeżeli rekuperację wykonujmy w istniejącym domu, to należy doliczyć koszty dostosowania pomieszczeń ( podcięcie drzwi, zabudowa kanałów wentylacyjnych itd.) Jednak na tym etapie nie warto być zbytnio oszczędnym i nie wybierać najtańszych części. W przeciwnym razie może się to na nas zemścić w postaci źle działającej rekuperacji, lub awarii. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba pamiętać o systematycznych przeglądach instalacji. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu rekuperacji. Specjaliści dokładanie sprawdzą działanie wszystkich elementów. Dzięki takim systematycznym serwisom możliwe jest maksymalne wykorzystanie sprawności rekuperatora, a także zdiagnozowanie ewentualnych awarii. Wybierając na starcie solidne części mamy pewność, że wytrzymają one znacznie dłużej i nie narażą nas na dodatkowe koszty
Wymiana filtrów w rekuperatorze
Jednym ze stałych kosztów związanych z eksploatacją rekuperacji jest filtr powietrza. W przypadku filtrów również zalecana jest systematyczność. Nadmiernie zanieczyszczone filtry mogą być przyczyną różnych infekcji, a także alergii. Filtry rekuperacji warto sprawdzać nawet co 2 miesiące, żeby upewnić się, że są czyste. Niektóre filtry można oczyścić ręcznie, pod bieżącą wodą, lub za pomocą odkurzacza. Jednak gdy zauważymy spadek mocy rekuperatora, trzeba koniecznie zakupić nowy filtr.