Pytanie o lukę w CV należy do najtrudniejszych pytań, z jakimi musi zmierzyć się wiele osób, szukających nowej pracy. Jeśli nasze CV ukazuje przerwę w zatrudnienie, musimy przygotować się do odpowiedzi na pytanie, które z całą pewnością usłyszymy na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak mówić o luce w CV na rozmowie o pracę?
Przerwa w zatrudnienie – uzasadnienie i szczerość podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Szukając pracy, przygotowujemy CV, wpisujemy hasło praca Gdańsk, odpowiadamy na znalezione ogłoszenia i czekamy na telefon – wiele osób właśnie w ten sposób próbuje znaleźć pracę po dłuższej przerwie w zatrudnieniu. Niestety w wielu przypadkach może okazać się to niewystarczające. Rekruter z całą pewnością zapyta o lukę w CV – na to pytanie po prostu musimy być gotowi.
Przede wszystkim na rozmowie kwalifikacyjnej musimy być szczerzy. Kłamstwo ma krótkie nogi, a specjaliści ds. rekrutacji mają swoje sposoby, by poznać prawdę o naszej przerwie w zatrudnieniu. Przyznajmy więc, że poprzedni pracodawca zredukował zatrudnienie, a my dłużej szukamy pracy, gdyś nie chcemy podejmować zatrudnienia, które nie będzie dla nas satysfakcjonujące. Być może byliśmy zmuszeni opiekować się chorym rodzicem lub dzieckiem, a może byliśmy zatrudnieni bez żadnej umowy – opowiedzmy o swojej sytuacji szczerze, ale bez wdawania się w szczegóły.
Oczywiście w tłumaczeniu luki w CV warto zastosować język korzyści. Kursy i szkolenia, inspirujące podróże, a może samokształcenie się w domu – przerwę w zatrudnieniu warto wykorzystać w podobny sposób i opowiedzieć o tym osobie, która zadecyduje o tym, czy zdobędziemy nową pracę.
Fot. Shutterstock.