Kwas amidosulfonowy wykorzystywany jest przede wszystkim do: tworzenia warstwy ognioodpornej, rafinacji i polerowania metali oraz czyszczenia ceramiki. Czym jest kwas amidosulfonowy i do czego jeszcze się go używa?
Co to jest kwas amidosulfonowy?
Pod wzorem H3NO3S kryje się amid kwasu siarkowego, który jest nieorganicznym związkiem chemicznym, znanym powszechnie pod nazwą kwas amidosulfonowy lub kwas sulfamidowy.
Omawiany związek jest ciałem stałym, który możesz kupić pod postacią kryształów lub krystalicznego proszku. Wyróżniają go biała barwa i brak zapachu.
Co ważne, kwas amidosulfonowy otrzymuje się poprzez rozpuszczenie mocznika w roztworze tlenku siarki SO3, którego potoczna nazwa brzmi oleum
Kwas amidosulfonowy – zastosowanie
Kwasu sulfamidowego używa się głównie w przemyśle chemicznym i laboratoriach chemicznych. Służy do usuwania domieszek z metali (rafinacja metali) i polerowania metali, czyszczenia wyrobów ceramicznych oraz pokrywania tkanin warstwą ognioodporną.
Inne popularne zastosowania kwasu amidosulfonowego to: zmiękczanie wody poprzez usuwanie osadów, stabilizacja chloru i odkamienianie. Omawiany nieorganiczny związek chemiczny znajduje jeszcze zastosowanie w galwanotechnice i garbarstwie. Jest uznawany za regulator pH, a także za czynnik krzepnięcia żywicy. Jest powszechnie używany jako podstawowa substancja w miareczkowaniu zasad (to dział analizy chemicznej o nazwie acydymetria) oraz jako odczynnik chemiczny w laboratoriach w przemyśle, szkołach i na uczelniach.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Chemialodz.pl Antidotum.
Fot. Shutterstock