Wiele osób poszukuje w Internecie odpowiedzi na pytanie, czym jest certyfikat ISO 9001. W ogóle wiele osób ma problem z tym, aby określić, czym są certyfikaty jakości. Gdybyśmy mieli wymienić choć jeden z dostępnych na rynku certyfikatów jakości, pewnie najprędzej wspomnieli byśmy o najpopularniejszym, czyli ISO 9001. Czym jest owy certyfikat ISO 9001? Jaką spełnia rolę? W jaki sposób go zdobyć?
Czym jest certyfikat ISO 9001?
Certyfikat ISO 9001 to poświadczenie lub dowód zaświadczający o tym, że usługa bądź proces są zgodne z normą lub określonym prawem. Aby otrzymać certyfikat, należy spełnić wszystkie warunki tejże normy. Jak to zrobić? Skąd wiedzieć o tym, które warunki nas dotyczą?
Jak uzyskać certyfikat ISO 9001?
Oczywiście pierwszym etapem jest wybór odpowiedniej jednostki akredytacyjnej, która wyda nam certyfikat. Gdy już podejmiemy decyzję, która będzie odpowiednia, wtedy powinniśmy przejść do kilku niezbędnych kroków, których spełnienie skutkować będzie otrzymaniem oficjalnego i oryginalnego certyfikatu.
1 krok – badanie firmy
Aby zaprojektować prawidłowo funkcjonujący system zarządzania, firma badana jest pod kątem:
- Wymagań właściciela co do ostatecznego kształtu firmy i jej funkcjonowania
- Struktury organizacyjnej, posiadanych zadań oraz nadawanych uprawnień przez poszczególne komórki organizacyjne
2 krok – zachodzenie procesów
- Opisywanie przebiegu procesu certyfikowania w firmie
3 krok – dostosowanie procesów
Procesy są dostosowywane do wymagań i warunków normy ISO 9001. W momencie, gdy posiadamy wstępne analizy procedur:
- Eliminujmy z nich działania, które są niekorzystne dla marki i procesów, nieracjonalne oraz nieekonomiczne
- Wykonujemy badanie odnośnie tego, w jakim stopniu procesy spełniają wymagania normy ISO 9001. Warto zauważyć, że norma wymaga 6 udokumentowanych procedur. Należy unikać zbędnej dokumentacji. Efektem naszej pracy jest przygotowana do wdrożenia, zaakceptowana przez właściciela dokumentacja systemu normy ISO 9001.
4 krok – wdrożenie dokumentacji
- Wdrożenie dokumentacji ISO 9001 do zastosowania
Wdrożenie dokumentacji do zastosowania jest rzeczą ryzykowną. Kwestią utrudniającą realizację jest niechęć pracowników do wprowadzania zmian w firmie. Postrzega się ją jako zagrożenie, które spowoduje likwidację stanowisk pracy, bądź dodatkowe obowiązki dla poszczególnych pracowników. Niebezpieczeństwo tego kroku polega na możliwości dezorganizacji pracy, spowodowanych wprowadzeniem zasad, znajdujących się w procedurze. Aby wyeliminować takie zagrożenie, wdrożenie należy realizować wyłącznie pod pełnym nadzorem.
5 krok – audyty systemu
Audyt jest niezależnym, systematycznym badaniem, którego zadaniem jest uzyskanie dowodów na prawidłowe funkcjonowanie ISO 9001. Po prawidłowym przeprowadzeniu audytu należy wyeliminować znalezione błędy i ich przyczyny. Efektem jest wdrożony i funkcjonujący system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2015 w firmie.
Wprowadzenie systemu ISO 9001 przynosi mnóstwo korzyści, m.in. wzrost efektywności i wydajności pracowników. Zainteresujmy się tym certyfikatem, jeśli zależy nam na prężnie rozwijającej się firmie z efektywnie i wydajnie działającą kadrą.