Polacy cenią używane samochody z zagranicy — chętnie je kupują i bez trudu wypełniają formalności związane z procedurą rejestracji pojazdów w kraju. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy tego rodzaju transakcje nadal się opłacają. Sprawdź 3 powody, dla których warto się na to zdecydować.
Skąd Polacy sprowadzają samochody?
Z raportu portalu Clicktrans.pl dla 2021 roku wynika, że Polacy najchętniej kupują samochody kolejno z:
- Niemiec.
- Francji.
- Holandii.
Jeśli chodzi o Niemcy, to w porównaniu 2021 roku do dwóch poprzednich lat, przybywa chętnych na pojazdy z tego kraju. Podobnie jest w przypadku Francji, a Holandia zaliczyła niewielki spadek w porównaniu do 2020 roku. Z tego samego raportu wynika również, jakie marki najczęściej są wybierane. Otóż Polacy są wierni Volkswagenowi, Oplowi i BMW. Cenią sobie również Audi i Forda.
3 powody, dla których kupno samochodu z Niemiec, Francji i Holandii się opłaca
Kupno samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia licznych formalności i to należy uznać za wadę procedury. Istnieją jednak zalety, które sprawiają, że warto zdecydować się na wypełnienie kilku dodatkowych dokumentów, by cieszyć się komfortem jazdy samochodem dobrej jakości.
- Samochód z zagranicy = lepsza jakość i mniejsze zużycie poszczególnych układów
Rzeczoznawcy samochodowi są zgodni co do tego, że Niemcy, Francuzi czy Holendrzy bardziej dbają o swoje samochody niż mieszkańcy wschodniej Europy. W bardziej świadomy sposób podchodzą oni do przeglądów: wykonują je regularnie, dokonują napraw w autoryzowanych serwisach, a każda z przeprowadzonych regeneracji jest odpowiednio udokumentowana. Kierowcy z zachodniej części Europy poruszają się też po znacznie lepszej jakości drogach, przez co pojazdy mniej się zużywają i zachowują lepszą kondycję.
- Większy wybór samochodów za granicą niż w Polsce
Z raportu ACEA report vehicles in use Europe 2022 wynika, że w Niemczech w 2020 roku było zarejestrowanych ponad 48 milionów pojazdów, a w Polsce nieco ponad 28 milionów. Należy przy tym zaznaczyć, że populacja Niemiec jest około 2 razy większa niż w Polsce, ale wciąż oznacza to znacznie większy wybór samochodów na rynku zagranicznym niż na polskim. Większy wybór to jednocześnie zwiększone możliwości na znalezienie aut w dobrej cenie i o interesujących parametrach.
- Zwiększone możliwości negocjacyjne dla kupujących
Fakt, że na rynku zagranicznym jest wiele samochodów wystawianych na sprzedaż, sprawia, że kupujący ma zwiększone możliwości w zakresie negocjacji ceny interesującego go modelu.
Zakup samochodu z Niemiec i z innych krajów — o czym pamiętać?
Kupując samochód z zagranicy, sprawdź:
- podstawowe informacje na jego temat — historia samochodu z Niemiec czy innego kraju pozwala sprawdzić m.in. czy pojazd nie został zgłoszony jako skradziony;
- rzetelność pośrednika uczestniczącego w sprzedaży — przeanalizuj opinie na jego temat i te dotyczące stanu technicznego sprowadzanych aut;
- dokumenty pojazdu — upewnij się, że są kompletne, aby nie mieć problemów z rejestracją.
Jeśli zadbasz o powyższe aspekty, kupno samochodu z Niemiec, Holandii czy Francji najpewniej Ci się opłaci. Zyskasz dobrej jakości auto w rozsądnej cenie.