poniedziałek, Grudzień 17, 2018
Home > Firma > Podpis elektroniczny. Jak to działa i ile kosztuje?

Podpis elektroniczny. Jak to działa i ile kosztuje?

podpis elektroniczny

Czy możliwe jest, by bez wychodzenia z domu podpisać wszystkie deklaracje do ZUS-u oraz te podatkowe. Okazuje się, że tak, a to za sprawą e-podpisu. W jaki sposób działa w Polsce podpis elektroniczny? Czy jest to powszechne rozwiązanie?

Jak działa w Polsce e-podpis? W jaki sposób używany jest podpis elektroniczny?

Od wielu lat w Polsce z pomocą przychodzi pieczątka firmowa, z której każdy biznesmen korzysta na co dzień. Bezpieczny podpis elektroniczny jest równoważny pod względem prawnym z podpisem własnoręcznym. Jak mówi Ministerstwo Gospodarki, e-podpisu można używać do:

  • elektronicznego podpisywania umów i dokumentów w obrocie handlowym i cywilno-prawnym
  • podpisywania faktur elektronicznych
  • w korespondencji z urzędami oraz do podpisywania pism i decyzji administracyjnych przez urzędy
  • Zarejestrowania działalności gospodarczej
  • Składania deklaracji celnych i podatkowych
  • Zgłoszeń ubezpieczenia społecznego
  • Podpisywania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego

Należy zdawać sobie jednak sprawę, że aby składać bezpieczny podpis elektroniczny, należy liczyć się z corocznymi kosztami. Pierwszym etapem jest zakupienie zestawu z odpowiednim urządzeniem, którego koszt wyniesie ok.300 zł brutto. W następnych latach należy tylko odnawiać abonament, który kosztuje 120 zł.

Sam podpis zazwyczaj jest składany przy użyciu specjalnej karty procesorowej lub tokena USB oraz oprogramowania służącego. Zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego można zakupić w Polsce niestety tylko w pięciu, certyfikowanych przez państwo firmach: Unizeto-Certum, PWPW, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Euro Cert czy CenCert. Należy zauważyć, że zakup podpisu elektronicznego na potrzeby działalności gospodarczej może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej firmy.

Podpis podpisowi nierówny – rodzaje podpisów elektronicznych

Podpis elektroniczny, nazwany zwykłym, to narzędzie, które służy do potwierdzania tożsamości autora dokumentu, przesyłanego drogą elektroniczną. Ma on postać danych elektronicznych, które pozwalają jednoznacznie wskazać osobę składającą podpis elektroniczny. Używa się go  m.in. do podpisywania dokumentów w systemach bankowych oraz niektórych wniosków w systemie e-government.

Certyfikat niekwalifikowany ma za zadanie potwierdzić tożsamość użytkownika zwykłego podpisu elektronicznego w różnych systemach informatycznych. Stosuje się go przy m.in. szyfrowaniu wiadomości i plików przesyłanych pocztą elektroniczną.

Certyfikat kwalifikowany to certyfikat, który zawiera dane pozwalające wskazać konkretnego użytkownika bezpiecznego podpisu elektronicznego. Wystawiany jest wyłącznie osobom fizycznym przez wykwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *